ZEYNEP ÖZ

Turkey
Co-teacher: Nuri Yalavaç
fizik öğretmeniyim , iklim değişikliği konusunda önlem alınması gerekiyor, bireysel olarak ne yapabilirsem yapmaya çalışıyorum

 

Follow me on Twitter: Twitter


School: dr. saadettin hacı evliyagil anadolu lisesi 25 students are involved The average age of the students: 14-16 Año

Projects 2022

İklim nedir? iklim değişikliği nedir

İklim değişikliği, "nedeni ne olursa olsun iklimin ortalama durumunda ve/ya da değişkenliğinde onlarca yıl ya da daha uzun süre boyunca gerçekleşen değişiklikler" dir.

İklim değişikliğinin etkileri nelerdir?

Öğrencilerimle iklim değişikliğinin etkilerini araştırdık. Sonunda tükenen kaynaklar, kuruyan göller , dere ve su yataklarının varlığını öğrendik. 

Başka Çevre Sorunları (kirlilik, su, biyolojik çeşitlilik, vb.) var mı?

Öğrencilerim diğer ülkerlerdeki akranları ile bağlantı kurarak çevre sorunları hakkında fikir alışverişi yaptılar

İklim değişikliği ve/veya belirli çevre sorunları için potansiyel çözümler nelerdir?

 • Günlük yaşamı sürdürürken farkında olmadan birçok geri dönüştürülemeyen ve doğada çözünmesi uzun süren materyaller kullanmaktayız. Plastik su şişeleri, naylon poşetler, ambalaj ürünleri gibi materyalleri olabildiğince kullanmamak ve mümkünse kullan at yerine uzun süreli kullanım sağlanmalıdır.  Unutmayalım ki yeni hammadde kullanımı sera gazı emisyonunu arttırır ve geri dönüşüm için harcanan enerjiden daha fazla harcanmaktadır. 
  • Plastik su şişesi yerine su matarası kullanabilirsiniz.
  • Plastik torba yerine kumaş çantalar tercih edebilirsiniz.
  • Ambalajlı ürünler tercih etmemelisiniz. Mecbur kalırsanız ise çöplerinizi ayrıştırarak geri dönüşüm kutularına atmalısınız. 
  • Evinizle geri dönüştürülebilen ambalaj ve ürünlerini atıklardan ayrı bir kutuda biriktirebilir ve belediyenizi arayıp geri dönüşüm çöplerini aldırabilirsiniz.
  • Geri dönüştürülmüş materyallerden üretilen ürünleri tercih edilmeli

 

İklim değişikliğini önlemek için sen ne yapabilirsin?

İklim değişikliğini önlemek için, öğrencilerim başka ülkelerdeki yaşıtları ileonlıne biraraya gelerek fikir alışverişi yaptılar

iklimdeğişikliği çağrımız

öğrencilerim iklim değişikliğine dikkat çekmek karakalem  resimler çizerek sınıflarda ve öğretmenler odasında bildirilerini okudular


Impressions

ant
ant
ant
ant